Bindi - tečka na čele

Úvod Indická módaBindi - tečka na čele

Asi nejtypičtějším "znamením" Indky je (kromě jejího sárí, samozřejmě :-) je tečka na čele. A snad také žádná jiná podobná věc není opředena tolika tajemnstvími, mýty a pověrami. Proč vlastně Indky tyto tečky nosí a co symbolizují? Mají nějakou barevnou symboliku? Můžeme je nosit i zde v Evropě?

 

Nejznámější Indická herečka - Aišvarja Rai

Bindi neboli tečka

Sánskritské slůvko "Bindi", které převzala i Hindština a téměř všechny ostatní součastné indické jazyky, je odvozeno od slova "bindu", což doslova znamená "kapka" nebo "tečka". Jen tak pro zajímavost - naproti tomu "sindhu" znamená "oceán". Tomtuto krásnému znamínku na čele se také říká tilak - neboli "značka pro štěstí". Některé typy tilaku nosí i muži - může se jednat o příznivý znak po skončení oběti nebo obřadu, většinou malovaný rumělkou kumkumou nebo popelem. Dalším druhem tilaku, většinou malovaném žlutou hlinkou, si světci odlišují své náboženské vyznání.

 

Sindúr - pěšinka s červenou kumkumou

Proč bindi???

A nyní zpátky k bindi. Tradičně je v Indii bindi symbolem vdané ženy. Nejde o symbol nějaké kasty nebo společenského postavení, jak se nesprávně věří. Původně bindi existovala jen v červené barvě, která symbolizuje ženskou energii. Barva kumkuma neboli rumělka (nezaměňovat s kořením kurkumou!), která se k tomu používá, má nejen přinést štěstí, ale také ochraňovat manžele. Kumkumou se také potírají okraje svatebního oznámení, nabízí se Božstvům v chrámech a slouží i k jiným slavnostním a náboženským účelům. Podle tradice k bindi patří ještě sindúr - Indky si kumkumou udělají dlouhou čáru v pěšince. V severní Indii je malování sindúru dokonce součástí svatebního obřadu, nevěstě jej maluje ženich. Vdovy bindi nenosí a také vdané ženy někdy při úmrtí v rodině nebo v době menstruace nahrazují červené kumkumové bindi žlutým kurkumovým anebo bindi nenosí vůbec.

 

Od kumkumy k samolepkám

První zmínky o nanášení kumkumy najdeme již ve Védských spisech, které se datují do období až 3000 let př.n.l. Bůh Krišna svoji Milovanou Rádhu zdobil červeným práškem rumělky po celém těle. Touto barvou se zdobily i ostatní dívky ve Vrindávanu a tak byla země jemně poprášena červeným práškem. Protože v Indii se dříve dívky vdávaly již ve velmi útlém věku, nosily jednoduché bindi z kumkumy vlastně všechny ženy a tato tradice pokračovala tisíciletí. V historických pramenech nalezneme též zmínky o nalepovacích bindi, které se vystřihávaly z listů a říkalo se jim patralékha, patramandžarí nebo patrabhanga. Ty se nelepily jen na čelo, ale také na bradu, krk, ňadra a ostatní části těla. Od 18. století se ve šlechtických kruzích začínají objevovat ony proslavené drahokamy a polodrahokamy. Indky si je však nenechávají do kůže zarůstat, což je opět jedna z mnoha pověr, ale kamínky si na čelo prostě lepí. Současně přicházela do módy tekutá kumkuma, která se snadněji aplikuje.

Při nalepování sady bindí lze využít fantazie

V druhé polovině minulého století začal velký boom samolepících bindi - ty se vyrábejí z papíru nebo sametu a bývají ozdobené kamínky, sklíčky, korálky, malbou nebo poprášené zlatým práškem. Mají nejen různé barvy, některé jsou i vícebarevné, ale mají hlavně nesčetné tvary. Od tradičních slziček a teček se dostáváme k půlměsíčkům, spirálkám a hadům a není vzácnost vidět bindi ve tvarech, jako jsou znamení zvěrokruhu, zvířátka nebo různé symboly. Pro slavnostní příležitosti nebo taneční vystoupení jsou v oblibě tzv. tikka bindi, což je dlouhatánský nalepovací šperk, začínající mezi očima a pokračující až k pěšince. Pro tyto příležitosti jsou také populární celé sady, které se nalepují nejen mezi oči, ale i kolem obočí a pod oči.

 

Bindi a my

Gwen Stefanni

Bindi krásně zvýrazňuje a zdobí obliček a dodává výrazu jiskru. Snad proto je nyní tak oblíbeným doplňkem po celém světě a nevyhýbají se mu ani celebrity. Jednou z nejznámějších nositelek bindi donedávna byla například zpěvačka No Doubt Gwen Stefanni a svého času je nosila i Madonna. A také zde v Čechách nejsme rozhodně pozadu, bindi u nás nenosí jen Indky, jogínky a orientální tanečnice, ale stává se běžným šperkem, stejně, jako piercing nebo jiné nalepovací "body tatoo". Bindi jsou úžasně levná. Balíček zdobených bindi vás v našem kamenném obchůdku přijde na 20,- obyčejné červené nebo černé tečky jen na 10,-. Pokud jste ráda originální, máme i luxusní zdobené bindi a tikka bindi za 50,- anebo celé sady okolo obočí a pod oči za 100,- Pokud by vám ani to nestačilo, pak vězte, že v Indii se ve specializovaných zlatnictvích dají koupit i bindi z polodrahokamů a drahokamů zasazené do pravého zlata a stříbra, z nihž některé mohou stát i tisíce korun. Obyčejné bindi se v Indii prodávají v pouličních stáncích s bižuterií, kosmetikou a někdy i potravinami a léky. Výbornými značkami jsou Sona Care, Utsav, Mayuri atd.

Tikka bindi
Jednoduchá sametové bindi

 


Jak správně nosit Bindi

Obchod s bindi v Dillí

Nejprve bindi z platíčka opatrně odlepte nehtem. Pokud raději používáte pinzetu, dejte pozor, abyste jejím hrotem neoškábala ozdoby, které na bindi bývají přilepené. Bindi pak nalepte na čelo, které by nemělo být vlhké nebo mastné. Nejčastěji se nalepuje tak, aby začínalo mezi obočím a pokračovalo směrem nahoru. Někdo ale "cítí" svoje třetí oko výše - pak není problém nalepit bindi na patřičné "procítěné" místo. I když bindi většinou bývají k jednomu použití, často jdou nalepit i vícekrát. V případě , že chcete svoje bindi ještě někdy použít, vraťte je spátky na fólii do platíčka anebo ho nalepte na zrcadlo. Pokud bindi už při dalším použití nelepí, kupte si lepidlo na řasy a můžete je používat do nekonečna.


Vyberte si bindi, které ladí k vašemu obličeji

 

 

 

BINDI SI MŮŽETE ZAKOUPIT V NAŠEM E-SHOPU.

Info Kontakt Tento e-shop provozuje: Oznámení EET Newsletter
Info
Kontakt
Tento e-shop provozuje:

Veronika Kobesová
Údolní 48, Brno, 60200

IČO 75501813 DIČ 8053043790

 

Oznámení EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Newsletter
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)
Copyright 2015 - 2024 © Ganga