O biobavlně

Je ráno. Spěchám do práce. Rychle se najíst, umýt a obléct se. Sáhnu po svém oblíbeném bavlněném triku…..A teď pozor! Přemýšleli jste někdy, co si na sebe vlastně oblékáte? Většina z nás asi ne a možná proto pro Vás budou následující informace zajímavé:

 

1. Na výrobu jednoho trička je při běžném způsobu pěstování třeba cca 140 gramůhnojiv a pesticidů. Možná je pro Vás také novinkou, že sedm z  nejběžněji používaných pesticidů je potencionálně či skutečně karcinogenních!

 

2. Produkce půl kila bavlny obnáší spotřebu cca 3 500 litrů vody (to znamená pro jedno tričko cca 1000 litrů vody)! Navíc tato voda není efektivně využívaná a více než 60% se vypaří nebo unikne díky neefektivním metodám zalévání.

 

3. Celosvětově se pro výrobu bavlny využívá zhruba 32 mil. hektarů půdy. Bavlna tedy zabírá asi 2,5% veškeré  obdělávané půdy, ale pro její produkci se spotřebuje 16% insekticidů.

 

Možná Vás tyto informace překvapily a zamyslíte se,  rozhodnete se hledat alternativu. Tou může být geneticky upravená bavlna či biobavlna.

 

Geneticky upravená biobavlna (GM Cotton – genetically modified Cotton) obsahující Bt Toxin se v poslední době stala poměrně rozšířenou plodinou, ale jsou zde již náznaky svědčící o narůstající odolnosti některých škůdců. Dalším problém je závislost pěstitelů na dodavatelích semen a kompatibilních chemikáliích.

 

V současné době, z výše uvedených důvodů přibývá spotřebitelů, kteří upřednostňují výrobky, potažmo oděvy, jejichž výroba respektuje zásady šetrného přístupu k životnímu prostředí a tedy i našemu zdraví.

 

Shrňme tedy stručně důvody, proč příště při koupi trika sáhnou po označení výrobku s bio certifikátem.

 

  1. Původ surovin a celý výrobní proces od zasazení bavlníku až po zabalení trička s označením biobavlna je pod přísnou kontrolou. Výroba oděvů z biobavlny je maximálně šetrná k životnímu prostředí a je realizována s ohledem na budoucnost, nejen na okamžité finanční přínosy výrobců a zpracovatelů. 
  1. Oblečení z biobavlny neobsahuje látky, u kterých je prokázáno či je důvodné podezření, že působí jako karcinogeny, negativně ovlivňují vývoj plodu či pohlavních orgánů nebo způsobují alergickou reakci.  
  1. Je zakázáno např. použití chloru, formaldehydu, azobarviv, zpomalovačů hoření, enzymatického bělení, protimačkavých či antibakteriálních úprav. 
  1. Oblečení z biobavlny a jeho výroba je často spojeno se standardem Fair Trade, který zaručuje plnění kodexu nejen ekologických, ale i etických požadavků na výrobní proces.  
  1. Vzhledem k absenci zdraví škodlivých látek jsou oděvy z biobavlny velmi šetrné k pokožce a jsou doporučovány také pro alergiky a lidi trpící atopickým ekzémem

 

BIOOBLEČENÍ JE IN!

 

Pro ekologicky průměrně vzdělanou a uvažující maminku je zřejmé, že koupí dětské výbavičky z biobavlny udělá pro své děťátko to nejlepší a to nejen pro jeho zdraví!

 

Ve srovnání se zahraničím je však poptávka po biobavlně v ČR stále nízká. Veřejnost o problémech konvečního pěstování bavlny není dostatečně informována a sama po alternativě nepátrá. Pokud pomineme všechny argumenty zmíněné výše, může být samozřejmě důvodem stále ještě relativně vyšší cena pořízení výbavičky pro miminko z biobavlny, než z konvenčně pěstované suroviny. Důvodem ji jistě odlišný způsob zpracování biobavlny, vyžadující vyšší náklady. Na straně druhé je však nezbytné zmínit, že díky kvalitě a způsobu tohoto zpracování oblečení z biobavlny vydrží mnohem déle než klasické výrobky. I po pomnohonásobném praní si dětské oblečky z biobavlny ponechávají své původní vlastnosti (tvar, barvu) a bez obav o vzhled mohou být použity pro další děťátko. Ve finále tedy cena určitě není vyšší než u běžných bavlněných oblečků. Pokud si tedy maminka, která se rozhoduje o koupi oblečení pro své děťátko uvědomí aspekty zmíněné výše, rozhodne se jistě správně!

 

Současná produkce dětského oblečení z biobavlny se již designově neliší od klasických výrobků. Výrobky jsou vzhledově přitažlivé, dobře se kombinují a jsou také velmi praktické, což ocení maminky miminek. Kolekce značky Cotton People Organic respektuje potřeby miminka – oblečky se velmi dobře oblékají i svlékají, manipulace s miminkem je tak minimální, toto je jistě výhodou při nočním přebalování. Bodýčka jsou často zavinovací, nebo mají u krčku překryv, který umožňuje snadné oblékání,  manžetky kolem ručiček jsou pružné a nekloužou (ručičky jsou tak i v noci v teple), kalhoty mají pružné lemy v pase a miminko netlačí, čepičky spolehlivě zakrývají ouška novorozenců a samozřejmě mnoho dalších detailů, na které designéři mysleli. 

 

Zajímavost:

 

V USA se etablovala velmi silná spotřebitelská skupina LOHAS (Lifestyles od Health and Sustainability), zaměřená na spotřebu zboží a služeb zaměřených na zdraví, životní prostředí, udržitelný rozvoj a sociální spravedlnost. Tento tržní segment stále roste a v současné době se jeho velikost odhaduje na cca 19% dospělých Američanů. V Německu, kteréže nám jistě geograficky i kulturně blíže se velikost této skupiny odhaduje až na 10-30% populace. Populární fenomén LOHAS zasahuje do všech odvětí hospodářství, namátkově jmenujme ekologické domy, úspornou elektroniku, samozřejmě biopotraviny a biooděvy. V ČR zatím nebyly provedeny odpovídající výzkumy, dle zahraničních zkušeností je však tento segment odhadován na 5-10% populace a předpokládá se její růst. 

 

 Zdroj: Faktografické údaje byly čerpány z www.greenlivingtips.com

Copyright 2014 - 2024 © Oblečení z biobavlny pro kojence a děti